Miód na apetyt

Stare powiedzenie mówi, że „je się oczami”. Oznacza to, że nie tylko smak potrawy daje radość podczas jedzenia, ale także jej wygląd. Szczególnie ważną rolę pełni kolor składników potraw. Obserwacje i ankiety dowiodły, że takie kolory jak żółty, pomarańczowy i czerwony pobudzają apetyt, z kolei potrawy o kolorze białym i zielonym hamują łaknienie.
Miód ma nie tylko odpowiednią barwę, ale zawiera wiele składników pobudzających apetyt. Naturalne komponenty aromatyczne i kwasy organiczne pobudzają wydzielanie śliny, trawienie i działają korzystnie na środowisko kwasowe w jelitach.
Wraz z wiekiem nie przyswajamy już tak dobrze wszystkich spożywanych potraw i napojów. Miód jest łatwo przyswajalny także wtedy, gdy pojawiają się choroby żołądka i jelit, które przysparzają poważnych problemów z trawieniem. Miód jest doskonałym składnikiem diety dla osób ciężko chorych, większość jego skłądników odżywczych rozkłada się w środowisku wodnym. Ani aminokwasy, ani glukoza, fruktoza, witaminy, składniki mineralne ani enzymy nie muszą być rozkładane, aby przeniknąć przez ściany jelit. To wyjaśnia, dlaczego wiele, także ciężko chorych osób spożywających miód szybko dochodzi do zdrowia.