Kto z nas nie lubi miodu? Ale czy wiemy jaki miód wybrać? Czym różni się miód nektarowy od spadziowego? Na te pytania postanowiliśmy dziś odpowiedzieć…

Miód jest naturalnie słodką substancją wytwarzaną przez pszczoły z gatunku Apis mellifera na dwa sposoby – może powstawać z nektaru kwiatów lub też ze spadzi. Spadzią określa się produkt czerwców i mszyc, które żywią się liśćmi i przyswajają sobie białka, jednocześnie wydalając węglowodany. Z tych ostatnich na liściach lub gałązkach drzew i krzewów powstaje lepki syrop, który pszczoły przerabiają na miód.

Miody dzieli się na trzy typy ze względu na jego pochodzenie: nektarowe, spadziowe oraz nektarowo-spadziowe.

MIODY NEKTAROWE charakteryzują się przeważnie płynną konsystencją, mogą być prawie bezbarwne lub w odcieniach żółci, bursztynu do koloru ciemnobrązowego. Mają bardziej słodki i ostrzejszy smak niż miody spadziowe. Miody wytwarzane z nektaru roślin mogą być jedno- lub wielokwiatowe. Nektar stanowi gęsty sok roślinny składający się głównie z wody i cukru, wydzielany jest przez narządy rośliny zwane nektarnikami.

MIODY SPADZIOWE natomiast mają barwę od jasno-oliwkowej do ciemnobrunatnej, po krystalizacji obserwuje się charakterystyczny dla tego typu odcień szary. Charakteryzują się łagodniejszym i mniej słodkim smakiem, ich zapach jest lekko korzenny.