O tym, że miód i jego produkty pochodne mają mnóstwo wręcz nadzwyczajnych właściwości chyba nie musimy Was przekonywać… Chyba, że znajdą się tu jacyś sceptycy 🙂
Poniżej przedstawiamy 5 faktów i supermożliwości na temat miodu :
1) Do najcenniejszych właściwości miodu należy jego działanie antybiotyczne i antybakteryjne. Świeży miód pszczeli działa na bakterie i grzyby.
2) Miód stymuluje przewód pokarmowy, może być stosowany we wszystkich schorzeniach układu trawiennego, bowiem nie zakwasza organizmu, przeciwdziała fermentacji, a kwasy i enzymy w nim zawarte ułatwiają szybsze i dokładniejsze trawienie pokarmów. Pomaga w leczeniu zapaleń żołądka i jelit.
3) Miód nie obciąża nerek ( nie zawiera soli ), a rozszerzając naczynia krwionośne, zwiększa filtrację. Dzięki temu zapobiega tworzeniu się piasku i kamieni w nerkach i pęcherzu moczowym, wpływa na zwiększenie wydzielania moczu, przeciwdziałając obrzękom.
4) Miód ma właściwości przeciwalergiczne. Sprawdzają się one m.in. w leczeniu pyłkowicy i astmy oskrzelowej atopowej. Stosuje się w tych przypadkach miód nieczyszczony z naleciałości, pochodzący z bliskich okolic zamieszkiwania chorego. Taki miód staje się naturalną szczepionką.
5) Miód wpływa ożywczo na system nerwowy, szczególnie w stanach przemęczenia, wyczerpania psychicznego, napięcia nerwowego, depresji, apatii, otępienia starczego. Dzięki właściwościom uspokajającym miód ułatwia zasypianie, poprawia sen, pomaga w leczeniu bezsenności.